fallback

Анкара поиска премахване на опасенията за сигурността от Швеция и Финландия

Процесът по кандидатурите за членство в НАТО не може да напредне, ако опасенията за сигурността не бъдат премахнати, посочват от Турция

21:05 | 25.05.22 г. 3

Турция ясно заяви, че процесът по кандидатурата на Швеция и Финландия за членство в НАТО не може да напредне в последващ етап, ако опасенията на Анкара за сигурността не бъдат предотвратени с "конкретни стъпки" в определен срок. Това посочи говорителят на турския президент Ибрахим Калин, цитиран от БГНЕС.

В сряда приключиха консултациите по кандидатурите на двете европейски страни за присъединяване към НАТО, чийто домакин бе Анкара. След като турската делегация се срещна поотделно с финландските и шведските представители, трите страни се събраха заедно за обсъждания, продължили близо пет часа.

Говорителят на турския президент заяви още, че страната очаква "правилно прилагане" на принципите и процедурите от срещата на върха на НАТО през 1999 г., свързани с процеса на членство.

Investor.bg напомня, че Швеция и Финландия официално подадоха молба за присъединяване към НАТО миналата седмица - решение, подтикнато от войната на Русия в Украйна, която започна на 24 февруари. Малко след това Турция, която член на алианса, изрази възражения срещу техните кандидатури. По думите на турския държавен глава Реджеп Ердоган причината е, че скандинавските страни са „дом на много терористични организации“.

Междувременно украинският външен министър Дмитро Кулеба обвини НАТО, че "не прави абсолютно нищо" срещу нахлуването на Русия в страната му, но същевременно приветства "революционните решения" на Европейския съюз (ЕС), предаде Франс прес, цитиран от БТА.

"Виждаме в лицето на НАТО един алианс, една дистанцирана институция, която не прави абсолютно нищо", каза Кулеба по време на Световния икономически форум в Давос.

Министърът подчерта, че в началото на войната, започната от Русия на 24 февруари,  украинците са възприемали НАТО като "истинска сила", а ЕС като институция, която може само да "изразява безпокойство".

"Войната обаче направи така, че маските да паднат. Видяхме как ЕС взема революционни решения, които самите ние не очаквахме да бъдат взети", допълни министърът.

"Трябва да се признае", че Украйна не може да се присъедини към НАТО, каза на 15 март украинският президент Володимир Зеленски, като допълни: "Доволен съм, че нашият народ започна да разбира това и да разчита само на собствените си сили".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Войната в Украйна виж още